Rynek Pracy

Jak podnieść swoją wartość na rynku pracy?

Rynek Pracy
Jak skutecznie podnieść swoją wartość na rynku pracy?

Trudna sytuacja na rynku pracy zmusza młodych do poszukiwań rozwiązań, które pozwolą im na lepszy start w dorosłość. Posiadanie odpowiedniego wykształcenia coraz rzadziej jest atutem, który jest dla pracodawców kluczowy. Zwracają oni szczególną uwagę jakie doświadczenie posiada kandydat na dane stanowisko. Dlatego coraz więcej młodych osób poszukuje możliwości jak najwcześniejszego zdobycia niezbędnych kwalifikacji.

Jednym ze sposób na zdobycie doświadczenie jest udział w wolontariacie. Trzeci sektor, czyli ogół wszystkich organizacji pozarządowych ciągle poszukuje osób, które chętnie by zgodziły się na pomoc w prowadzeniu ich działalności. Zakres obowiązków wolontariusza zależy od rodzaju wybranej organizacji. Najczęściej istnieje możliwość elastycznego dopasowania czasu pracy, aby obie strony były zadowolone. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że większość pracowników na etacie w trzecim sektorze zaczynało właśnie od wolontariatu. Innymi miejscami gdzie młoda osoba znajdzie możliwość odbycia praktyk są Placówki Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej. Ich zadaniem jest dobór wolontariuszy do danego miejsca pracy. Biuro to bierze pod uwagę kwalifikację osób, ich doświadczenie oraz oczekiwania, a następnie stara się znaleźć taką instytucję, która będzie pasować do tych cech.

Możliwości znalezienia interesującej ofert są olbrzymie. Począwszy od prostych prac biurowych, a skończywszy na pomocy chorym i najbardziej potrzebującym. Kolejnym miejscem gdzie młoda osoba może znaleźć oferty, które podwyższą jej kwalifikacje są instytucje rynku pracy. Są to przeważnie agencje, których celem jest promocja zatrudnienia oraz przeciwdziałaniu bezrobociu. Tego typu instytucje posiada również wiele uczelni wyższych. Ich funkcjonowanie jest ściśle powiązane z gospodarką dzięki czemu są wstanie zaoferować swoim studentom wiele interesujących ofert pracy.