Praca a wolontariat

Nie chcesz bać się bezrobocia?

Nie chcesz bać się bezrobocia? Zostań wolontariuszem!

Praca a wolontariat
Zostając wolontariuszem zwiększamy swoje późniejsze szanse na rynku pracy.

Wielu ludzi uważa, że w Polsce panuje duże bezrobocie. To powoduje rezygnację z poszukiwania pracy, bowiem „dla ludzi z moim wykształceniem i tak pracy nie ma”. Oznacza to frustrację, brak rozwoju, a nawet utratę chęci życia – osoby bezrobotne częściej chorują na depresję i popadają w nałogi. Tymczasem prawda jest taka, że praca i rynek pracy są praktycznie nieograniczone. Najczęściej ludzie pozbawieni pracy, a wraz z nią – w ich mniemaniu – perspektyw po prostu nie dostrzegają istniejących możliwości.

Nie ma pracy? Jest!

Rynek pracy to nie tylko ogłoszenia zawarte na witrynach internetowych czy w pośredniaku. To także stanowiska w mniejszych i większych firmach, szkołach i stowarzyszeniach, które być może jeszcze nie powstały. To potrzeby pracodawców, którzy zastanawiają się nad zatrudnieniem nowej osoby, ale jeszcze nie zaczęli rozglądać się za kimś odpowiednim. W tym sensie poszukiwanie pracy jest jak poszukiwanie skarbu: trzeba pukać do drzwi, pytać znajomych, roznosić CV.

Wolontariat jako pierwszy krok na rynek pracy

Aby tuż po ukończeniu studiów nie czuć się zdezorientowanym, warto już w ich trakcie zadbać o zdobycie doświadczenia. Nie tylko po to, by mieć punkt w życiorysie, ale także po to, by rozeznać, w czym jest się dobrym, a w czym nie. Wolontariat jest świetnym sposobem, by tego dokonać. Różne organizacje: społeczne, studenckie, pełniące działalność charytatywną, edukacyjną bądź kulturalną potrzebują wolontariuszy – osób, które nieodpłatnie będą pomagać w organizacji i realizacji rozmaitych przedsięwzięć. Każdy, bez względu na osobowość, talenty i temperament znajdzie tu coś dla siebie. Wolontariusz może opiekować się chorymi dziećmi w hospicjum, pomagać podczas festiwalu, zbierać pieniądze na jakiś szczytny cel lub tworzyć kampanię reklamową dla organizacji dobroczynnej. Dzięki temu nie tylko zdobędzie cenne doświadczenie, ale też pozna ciekawych ludzi i często po prostu dobrze się zabawi.